Przejdź do treści

Zmiana umowy a jej unieważnienie

Koszt wykonania aktu notarialnego – co warto wiedzieć

Kwestie zmiany umowy oraz jej unieważnienia się bardzo ważnymi i przydatnymi narzędziami w życiu wielu z nas. Wbrew ewentualnym wątpliwościom obie te opcje nieco się od siebie różnią, dlatego warto zapoznać się z ich charakterystykami, aby wybrać to, co okaże się dla nas najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Dobrze będzie również skorzystać z usług prawnika, aby mieć pewność tego, że udało nam się uniknąć popełnienia błędu, który może pogorszyć naszą sytuację.

O dostępnych możliwościach mówi nam ustawa – jeżeli przykładowo przewiduje zawarcie umowy wyłącznie za pomocą aktu notarialnego, to do jej zmiany również potrzebujemy dokumentu właśnie tego typu. Dobrym przykładem będzie tu intercyza. Należy pamiętać także o tym, że jeżeli przy zawarciu umowy zgodziliśmy się lub zastrzegliśmy, że zmiana może zostać wykonana tylko w określonej formie, to będzie nas to obowiązywało. Warunek pisemnej zmiany odetnie nas od możliwości ustnej zmiany postanowień, do których wypełnienia się zobowiązaliśmy.

Nieważność (konieczną do unieważnienia) trzeba podzielić na względną i bezwzględną. Ta druga powstaje dzięki temu, że czynności prawne są wadliwe. Chodzi o takie sytuacje, gdy przykładowo jedna ze stron nie ma zdolności do czynności prawnych (na przykład ze względu na chorobę psychiczną) lub gdy określona czynność występuje przeciwko prawu lub zasadom współżycia społecznego. Działanie takie więc od samego początku było w gruncie rzeczy nieważne, co pozwala ją unieważnić – może to wnieść każda osoba zainteresowana konkretną sytuacją.

Nieważność względna to już właściwe unieważnienie. Wywołuje ona skutki prawne, ale można im zaprzeczyć. Potrzebne do tego będzie jednak wystąpienie z tym jednej ze stron, co daje ku temu odpowiednią przesłankę sądowi. Koniecznym elementem musi być działanie upoważnionych do tego osób. Można złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy lub domagać się uznania jej za nieważną przy pomocy postępowania sądowego. Należy jednak pamiętać, że aż do momentu unieważnienia czynność nie przestanie wywoływać skutki prawne – a więc nie uciekniemy od przykładowego czynszu, który pochodzi z umowy, której ważność próbujemy podważyć.

Oświadczenie o uchyleniu się skutków oświadczenia woli ma swój termin. To rok w przypadku błędu – liczony od daty jego wykrycia. W przypadku groźby czas jest ten sam, ale nalicza się go od chwili, gdy ustaje stan paraliżującej nasze poczynania obawy. W przypadku wyzysku pokrzywdzona strona ma dwa lata na unieważnienie umowy lub żądanie wyrównania świadczeń.

Jak widać zarówno zmiana, jak i unieważnienie umowy są od siebie czymś różnym, dlatego najlepiej zdecydować się na korzystanie tylko z jednej drogi, a w jej wyborze pomóc nam może prawnik. Prawidłowy wybór umożliwi nam realizację zakładanych przez nas celów, co da nam poczucie satysfakcji, a przynajmniej wyrównania ewentualnych krzywd. Prawo daje nam w tym zakresie szerokie możliwości – nie zmarnujmy ich poprzez zaniedbania czy obawę przed walką o swoje.