Przejdź do treści

Kiedy Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów?

Uproszczone procedury budowlane – nadchodzą zmiany

W dzisiejszych czasach wypadki samochodowe to coś, z czym mamy na drogach styczność dosłownie każdego dnia. W placówkach policji w całym kraju, a śmiemy twierdzić wręcz że na całym świecie, nie ma dnia, kiedy nie byłoby żadnego wezwania do wypadku. Na całe szczęście większość z nich jest raczej niegroźna, kończy się na lekkim obtłuczeniu samochodu czy minimalnych urazach kierowcy lub pasażerów.

Okazuje się jednak niestety, że mimo iż takich wypadków jest już tak długo, że czasami wydaje nam się, że więcej ich już być nie może, co roku ich bilans rośnie. Powody są różne, czasami wynika to tylko i wyłącznie z niepełnej koncentracji któregoś z kierowców, czasami z powodu spożywania alkoholu, lub nadmiernego zmęczenia. Niezwykle ważne w dzisiejszym ogromnym natężeniu ruchu stało się więc zwracanie uwagi na to, w jakim stanie jesteśmy, zanim wsiadamy za kierownicę. Musimy pamiętać, że jako kierowcy, mamy wpływ nie tylko na nasze życie, ale także innych osób, które przewozimy oaz oczywiście wszystkich użytkowników ruchu drogowego, a jak wiadomo, na chwilę obecną, jest ich nie mało.

Policja z roku na rok wprowadza coraz to większe patrole, zwłaszcza w okresach przed i po świętach, a także w weekendy, na drogach wjazdowych i wyjazdowych do miast. Okazuje się jednak, że nie mobilizuje to kierowców do poprawnej jazdy tak bardzo, jak mieli oni na to nadzieję i bilansy wypadków nadal rosną. Od niedawna możemy więc zobaczyć w polskim prawie przepis mówiący o możliwości odebrania kierowcy prawa jazdy i sądownego orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów. Policja może odebrać prawo jazdy kierowcy który o kilkadziesiąt kilometrów przekroczył dopuszczalną prędkość.

Ponadto w wielu innych sytuacjach, jak spowodowanie ciężkiego w skutkach wypadku czy też nadużywania w jakiś sposób prawa jazdy, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Podobne sprawy zazwyczaj są bardzo indywidualne i sąd orzeka w nich na podstawie zgromadzonych informacji i faktów. Indywidualne podejście do podobnych spraw jest niezwykle ważne, ponieważ w wielu przypadkach trudno jest bezpośrednio po samym zajściu stwierdzić, co było bezpośrednią przyczyną wypadku na przykład. Siadając za kierownicę musimy pamiętać jednak w każdym przypadku, że bierzemy w ten sposób odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego, dlatego nasza kondycja fizyczna jak i psychiczna mają w tym wypadku ogromne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla wielu innych osób.

Życia czy zdrowia nie da się nikomu zwrócić przeprosinami czy latami odpokutowywania, którego często podejmują się osoby winne większym wypadkom. Z tego powodu surowe kary dla nieodpowiedzialnych kierowców, jak na przykład właśnie wydanie zakazu prowadzenia wszelakich pojazdów, jest niezwykle ważne i potrzebne w dzisiejszym społeczeństwie, tak bardzo zmechanizowanym i niemyślącym niekiedy niestety. Pamiętajmy więc, abyśmy nie wsiadali do samochodu za kierownicę, kiedy czujemy się gorzej, boli nas głowa czy mamy jakieś prywatne, ciężkie problemy, ponieważ na drodze dosłownie chwila nieuwagi może kosztować nas lub co gorsza kogoś innego, zupełnie niewinnego to, co najcenniejsze.