Przejdź do treści

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Problem z głośnymi sąsiadami – jak sobie z nimi poradzić?

To pytanie w ostatnim czasie zadaje sobie większość polskich kierowców. Przepisy wprowadzone 18 kwietnia br. zdecydowanie zaostrzają sankcje wobec uczestników ruchu drogowego. Jednak nie tylko ostatnie zmiany przyczyniły się do rosnącej z roku na rok liczby kierowców tracących ten niezbędny dokument. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z powagi popełnianych przez nas wykroczeń drogowych, które w konsekwencji prowadzą właśnie do utraty prawa jazdy.

Piłeś? Nie jedź!

Według przeprowadzonych sondaży jest to najczęściej popełniany błąd przez polskich kierowców. O szerokiej skali tego zjawiska informują nas licznie organizowane kampanie przeciwko prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu. Często to właśnie popularne „jedno piwko” może zadecydować o losie naszym lub innych uczestników ruchu drogowego. Z uwagi na bardzo szeroką skalę tego zjawiska, szczególnie zauważalną przy okazji dni świątecznych, w ostatnim czasie wprowadzono ostrzejsze kary. Osoby które zostaną zatrzymane w stanie nietrzeźwości będą musiały liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. W przypadku wykazania powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi kierowca będzie zobowiązany do zapłaty kary pieniężnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych przy pierwszym tego typu wykroczeniu lub minimum 10 tysięcy złotych, kiedy sytuacja ta ponowi się. Bardzo istotnym faktem jest też otrzymanie zakazu prowadzenia pojazdów na okres przynajmniej 3 lat. Po odbyciu połowy takiego okresu sąd może wyrazić zgodę na prowadzenie przez kierowcę samochodu posiadającego tzw. alkolock. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które po zbadaniu poziomu trzeźwości prowadzącego auto pozwala uruchomić pojazd bądź też zablokować możliwość jego uruchomienia.

Nie przekraczaj dozwolonej prędkości!

Bardzo często kierowcy bagatelizują znaki drogowe mówiące o maksymalnej dozwolonej prędkości na danym odcinku drogi. Nowa ustawa to także duży krok w kwestii poruszania się w terenie zabudowanym. Jeżeli policjant zatrzyma kierowcę na jeździe powyżej 50 km/h w tym obszarze lub złapie go na przewożeniu większej liczby osób niż jest to możliwe, wówczas zatrzyma prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Czas ten może zostać podwójnie wydłużony, kiedy kierowca zbagatelizuje zakaz i dalej będzie prowadzić samochód. Trzecie takie wykroczenie prowadzi do całkowitego zabrania dokumentu i konieczności przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Pamiętaj o punktach!

Który kierowca nie został zatrzymany za różne drobne przewinienia? Zazwyczaj kończą się one niewielkim mandatem oraz pojedynczymi punktami karnymi. Należy jednak pamiętać, że przez 12 miesięcy te punkty sumują się, a jeśli ich suma w skali roku przekroczy liczbę 24, kierowca otrzyma skierowanie na egzamin kwalifikacyjny, od wyników którego zależy czy zgromadzone punkty zostaną anulowane, a prawo jazdy zostanie nam przywrócone. Dużo uważniejsi muszą być młodzi kierowcy, czyli tacy których staż za kółkiem nie przekracza 2 lat. Ich limit punktowy jest mniejszy i wynosi 20. Co ważne, w sytuacji przekroczenia tego limitu prawo jazdy zostanie im natychmiastowo zabrane, a oni sami będą musieli ponownie zapłacić za kurs.

Statystyki nie kłamią

To właśnie przez szokujące wyniki raportów nt. popełnianych przestępstw na drogach oraz brak świadomości kierowców w życie wprowadzone zostały nowe przepisy. W przeciągu zaledwie 2 dni od wprowadzonych zmian prawo jazdy straciło 120 kierowców! Perspektywa utraty dokumentu z całą pewnością wpłynie na świadomość uczestników ruchu drogowego, którzy od teraz ostrożniej będą się przemieszczać oraz dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Artykuł przygotowany przez PrawoJazdyCzestochowa.pl- szkołę jazdy z Częstochowy.