Przejdź do treści

Jaki jest czas na zgłoszenie szkody osobowej?

Kary cielesne a prawo rodzinne

Ogólne zasady zapisane w kodeksie cywilnym mówią jasno, szkoda osobowa może zostać zgłoszona, do momentu, gdy nie nastąpiło przedawnienie roszczenia. Szczegółowo reguluje te zasady artykuł 442 wspomnianego kodeksu.

Czym jest szkoda osobowa?

Szkoda osobowa jest to każdy uszczerbek, którego dozna osoba poszkodowana. Szkoda ta musi powstać wbrew woli osoby poszkodowanej i może mieć ona charakter majątkowy lub niemajątkowy. Ten drugi rodzaj szkody nazwany jest krzywdą i o ile uszczerbek na majątku jest bardzo łatwo obliczyć, to krzywda tak naprawdę jest niemierzalna. Biorąc pod uwagę powyższe szkoda osobowa, może polegać na:

  • Urazy i uszkodzenia ciała
  • Rozstrój zdrowia
  • Naruszenie dóbr osobistych, które może być rozumiane bardzo szeroko, jako np. pozbawienie wolności

Czego można domagać się od sprawcy szkody?

Świadczenia, które przysługują osobie, która doznała szkody osobiste, zależą od tego jak przedstawia się stan faktyczny. Ich katalog jest dość bogaty i obejmuje takie rozwiązania jak:

  • Zadośćuczynienie-ma formę finansową i jest jednorazowym świadczeniem, które ma w jakimś stopniu załagodzić doznane krzywdy.
  • Renta uzupełniająca-świadczenie wyrównujące różnice dochodów osoby poszkodowanej jakie osiągała przed wypadkiem, a jakie osiąga teraz.
  • Renta na zwiększone potrzeby- miesięczna wypłata związana z ponoszonymi kosztami rehabilitacji czy leczenia.
  • Odszkodowanie, które jest świadczeniem jednorazowym będącym próba baoraweinia wyrządzonej szkody
  • Prawo do zwrotu utraconych zarobków- stosuje się w sytuacji, gdy szkoda w efekcie uniemożliwia podjęcie pracy.
  • Zwrot kosztów związanych z wypadkiem, które ponosi osoba poszkodowana. Są to zazwyczaj koszty poniesione na skutek leczenia czy rehabilitacji, ale również z zakupem nowego mienia.

Przedawnienie szkody, co warto wiedzieć?

Zgodnie z zapisem w kodeksie cywilnym, o czym wspomniano na początku artykułu, roszczenie o naprawienie szkody osobowej, ulega przedawnieniu, w okresie trzech lat od dnia, gdy osoba poszkodowana, nie tyle doznała szkody, ale dowiedziała się o jej zaistnieniu i o osobie, która jest zobowiązana do tego, by ją naprawić.

Jednak, jak wyraźnie zaznaczono, czas ten nie może być dłuższy niż 10 lat od momentu, gdy do wyrządzenia szkody. Ma to miejsce, np. w sytuacji gdy w wyniku wypadku samochodowego, poszkodowany dozna uszczerbku na zdrowiu, które ujawni się po pewnym czasie. Jest to dość częsta sytuacja, gdyż bardzo często urazy np. kręgosłupa, ujawnia się po dłuższym czasie od zdarzenia.

Kodeks cywilny przewiduje możliwość przedłużenia tego czasu do 20 lat, w sytuacji, gdy szkoda osobowa, nastąpiła w wyniku przestępstwa. Czas ten liczy się od dnia zdarzenia, a nie od momentu powzięcia informacji o szkodzie.

Prawo nie przewiduje możliwości, skrócenia okresu przedawnienia przed upływem trzech lat, od momentu powzięcia informacji o szkodzie. W przypadku osób małoletnich, przedawnienie, takie nie może mieć miejsce wcześniej niż po upływie dwóch lat od momentu uzyskania pełnoletności. Warto zaznaczyć, że w przypadku kobiet, wiek ten może oznaczać 16 lat, gdy wstąpi ona w związek małżeński.