Przejdź do treści

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Kary cielesne a prawo rodzinne

Upadłość konsumencka dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej na skutek niezależnych od siebie okoliczności, np. utraty pracy, wypadku bądź choroby.

W jaki sposób ogłosić upadłość konsumencką?

O ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie może ubiegać się wierzyciel, lecz wyłącznie osoba zadłużona, która nie ponosi winy za swą niewypłacalność. W tym celu musi wystosować odpowiedni wniosek do sądu rejonowego właściwego co do jej miejsca zamieszkania. Wiąże się to z poniesieniem opłaty w wysokości 30 zł i jej uiszczeniem w formie przelewu lub osobiście w kasie sądu.

Wniosek taki musi zawierać następujące elementy:

– dane osobowe dłużnika (imię i nazwisko, adres, numer PESEL)
– wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika
– wyróżnienie i uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek
– wykaz majątku wraz z szacunkową wyceną jego składników (ruchomości i nieruchomości, wszelkiego rodzaju prawa majątkowe)
– lista wierzycieli wraz z ich adresami i podanymi wysokościami wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o prawdziwości przedstawionych informacji.

Należy pamiętać, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można złożyć tylko raz na 10 lat!

Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, sąd rozpoznaje sprawę na niejawnym posiedzeniu, podczas którego może przeprowadzić postępowanie dowodowe w razie niejasności oraz wezwać zadłużonego do osobistego stawienia się i złożenia zeznań. Jest to długotrwały proces. Sąd ma aż 2 miesiące od złożenia wniosku na ogłoszenie wyroku w sprawie upadłości konsumenckiej, który musi zostać podany do publicznej wiadomości.

W jakich sytuacjach sąd może oddalić wniosek?

Wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać oddalony, jeśli:

– osoba zadłużona nie wyjawi we wniosku całego majątku
– zadłużenie zostało zaciągnięte świadomie, bez wyjątkowych okoliczności

Dotyczy to także sytuacji, kiedy na 10 lat przed datą złożenia wniosku:
– prowadzono postępowanie upadłościowe, umarzające część lub całość długu
– uchylono plan spłaty, ustalony wcześniej dla dłużnika
– czynność prawna zadłużonego została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli

Co następuje po ogłoszeniu upadłości?

W pierwszej kolejności mamy do czynienia z podziałem masy upadłościowej i jej wysprzedaniem na rzecz spłaty zobowiązań wobec wierzycieli. Dotyczy to także zamieszkiwanego lokalu, jednak w tym przypadku jego podział następuje po opuszczeniu miejsca przez dłużnika. Nad wszystkim czuwa sędzia-komisarz oraz podlegający mu syndyk, którego zadaniem jest określenie wartości majątku, wykonanie spisu wierzycieli oraz planu likwidacyjnego. Wszystkie środki uzyskane ze sprzedaży majątku przeznaczane są na spłatę wierzycieli.

Kolejnym krokiem jest ustalenie planu spłaty wierzycieli, w którym określana jest jej częstotliwość i zakres. Wówczas sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe zadłużonego, koszty utrzymania jego całej rodziny oraz łączną kwotę zadłużenia. Cały okres spłaty nie może przekraczać 36 miesięcy. Po terminowych spłatach i rzetelnej realizacji planu ustalane jest umorzenie pozostałej części zobowiązań finansowych. Może się to także odbyć bez wcześniejszego ustalenia planu spłaty, jeśli sytuacja życiowa zadłużonego uniemożliwia mu oddanie wierzycielowi jakiejkolwiek części długu.