Przejdź do treści

Jak odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury?

W sytuacji, gdy dłużna nam osoba nie wywiązuje się z zobowiązań często znajdujemy się w bardzo nieciekawym położeniu. Jednym z licznych problemów jest kwestia odzyskania pieniędzy z niezapłaconej faktury – dzięki wykonaniu tej czynności przynajmniej zminimalizujemy poniesione przez nas straty. Po wypełnieniu kilku kroków możemy to zrobić i ponownie odzyskać dostęp do sumy, która się nam należy, a straciliśmy ją przez nieodpowiedzialnego kontrahenta.

O nieściągalności wierzytelności możemy mówić, gdy zostało spełnione kilka warunków. Pierwszy to taki, że wierzytelność nie została uregulowana lub w jakikolwiek inny sposób potraktowana przez osobę za nią odpowiedzialną na przestrzeni stu pięćdziesięciu dni od daty jej płatności – niezależnie czy mówimy o tej, którą wyznaczyliśmy w umowie, czy też o tej, która została umieszczona na fakturze.

Kolejne wymagania to dostawa towaru lub świadczenie usługi na rzecz czynnego podatnika VAT, który w danym momencie nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. Od chwili, gdy wystawiliśmy fakturę potwierdzającą wierzytelność nie mogą minąć dwa lata – liczymy je od końca roku jej wystawienia. Nie może dojść także do sytuacji określanej w polskim prawie jako powiązanie kapitałowe, a więc sytuacji, gdy jedna z osób lub kontrahentów posiada prawo głosu na poziomie minimum pięciu procent praw głosu w danej firmie.

Po spełnieniu tych wymogów składamy deklarację VAT uwzględniającą długi, które nas dręczą. Gdy po korekcie należność zostanie wypłacona, to wierzyciel ma obowiązek stwierdzenia podatku naliczanego od otrzymanej kwoty. Instytucja ta – znana jako ulga za złe długi – powoduje, że nie musimy płacić podatku od usług i towarów, a z kolei nasz dłużnik nie może już odliczyć podatku VAT. Przy dokonaniu takiej korekty należy powiadomić właściwego naczelnika urzędnika skarbowego oraz podać jej kwotę i dane dłużnika.

Udokumentować nieściągalne wierzytelności można na kilka sposobów – postanowieniem o nieściągalności, postanowieniem sądu lub wnioskiem wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, w sytuacji gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie pozwala zaspokoić kosztów postępowania lub umorzeniu postępowania upadłościowego. Możemy także odwołać się do protokołu podatnika. Należy uwzględniać ceny netto.

Krótko rzecz ujmując – wpierw należy potwierdzić status wierzytelności jako nieściągalną, a później trzeba ją udokumentować. Najwcześniej to drugie możliwe będzie w dacie uznania przez podatnika tego za odpowiadające stanowi faktycznemu. Spełnienie wymienionych powyżej wymogów może okazać się dla nas czasochłonne, jednakże pozwala odzyskać część pieniędzy, a co za tym idzie zminimalizować powstałe straty. To wprawdzie ciągle nie w pełni satysfakcjonujące nas rozwiązanie, ale z pewnością łagodniej je zniesiemy ze względu na mniejszy ubytek naszych ciężko zarabianych przecież pieniędzy.