Przejdź do treści

Dostęp do piwnicy po wykupieniu mieszkania

Dostęp do piwnicy po wykupieniu mieszkania

Dziś odpowiedzieć chcemy na pytanie, które zadawać może sobie osoba, która w ostatnim czasie wykupiła mieszkanie, a teraz zastanawia się nad tym czy w związku z jego wykupem stała się również prawomocną właścicielką piwnicy. Okazuje się bowiem, że w niektórych sytuacjach zarządy spółdzielcze z uwagi na brak informacji w akcie notarialnym o piwnicy nie chcą jej właścicielowi mieszkania udostępnić. Za chwilę drodzy czytelnicy dowiecie się czy w takiej właśnie sytuacji właściciel mieszkania może wymagać od zarządcy udostępnienia piwnicy po wykupieniu mieszkania.

Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste, korzystne i oczywiste. Owszem, piwnica uznawana może być za pomieszczenie przynależne do mieszkania, jeżeli wymieniona ona jest wśród części składowych lokalu. A części te powinny zostać zawarte w umowie kupna sprzedaży nieruchomości czy też właśnie w akcie notarialnym. Jak wiadomo w powyższym przypadku w akcie informacji tej brakowało, w związku z czym powierzchni piwnicy nie wliczono do powierzchni lokalu. W takim wypadku oczywistym jest, że zakłopotana osoba kupiła na własność tylko mieszkanie, w związku z czym dostęp na własność do piwnicy osobie takiej nie przysługuje.

Można jednak dogadywać się ze spółdzielnią czy też z wspólnotą mieszkaniową w kwestii wynajęcia piwnicy, co oczywiście wiązać będzie się z dodatkowymi opłatami.