Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67
Przejdź do treści

Dokumenty niezbędne do podpisania aktu notarialnego

Często przed wizytą u notariusza zastanawiamy się nad tym, jakie dokumenty będą od nas wymagane, aby dokonać tak ważnych dla nas czynności. Powody do niepokoju są niepotrzebne, bo każdy porządny prawnik z miejsca poinformuje nas o obowiązkowych załącznikach, ale czasem warto wiedzieć o nich już wcześniej, bo na przykład uzyskanie dostępu do nich będzie nieco czasochłonną i żmudną czynnością. Wszystko zależy także od tego, jakiego typu działanie chcemy przeprowadzić.

W przypadku chęci sprzedaży, darowizny czy zamiany nieruchomości potrzebujemy sporej liczby dokumentów. Będą to odpis z księgi wieczystej (z czasem ważności 30 dni od jego wydania), wypis z rejestru gruntów lub wypis z rejestru gruntów wzbogacony o wyrys z mapy ewidencyjnej, w przypadku, gdy powierzchnia działki w księdze wieczystej jest inna niż w ewidencji geodezyjnej – ważny przez 3 miesiące od daty wydania, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o celu gruntu lub zaświadczenie o jego braku czy też decyzja o warunkach zabudowy, podstawa nabycia, dane osobowe kupujących i sprzedających, obdarowanych (także PESEL, miejsca zamieszkania czy numery dowodów lub paszportów).

Mogą także pojawić się pewne modyfikacje – w przypadku firm niezbędny będzie także aktualny odpis z KRS lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej, REGON i NIP. Dla podziału nieruchomości przyda się mapa z jego projektem. Gdy na nieruchomości znajduje się budynek mieszkalny, to należy uzyskać z Urzędu Meldunkowego poświadczenie o tym, że jest on wolny od mieszkańców. Jeżeli to wszystko dotyczy jeszcze oddzielnej nieruchomości, to poza warunkami z drugiego akapitu i poświadczeniem z Urzędu Meldunkowego należy zdobyć potwierdzenie, że nie ma zadłużenia w płatności opłat eksploatacyjnych. Przy spółdzielczej własności prawa do lokalu zdobyć należ zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu.

Przy innych czynnościach wymogi są już zdecydowanie prostsze – przy testamencie wystarczy zestaw danych testatora i powołanego do dziedziczenia. Do jego przyjęcia lub odrzucenia potrzeba skróconego aktu zgonu spadkodawcy, danych dziedzica oraz spadkobierców ustawowych. W kwestii pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości potrzebny staje się komplet danych zainteresowanego i pełnomocnika oraz opis nieruchomości przykładowo w postaci odpisu z księgi wieczystej. Dla aktu poświadczenia dziedziczenia przyda się odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy, jego PESEL,wszystkie testamenty jakie zostały sporządzone, a także oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku praz odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci lub odpisy skrócone aktów małżeństwa (dotyczy jedynie zamężnych córek).

Dla intercyzy wystarczy dostarczyć skrócony odpis aktu małżeństwa oraz dane małżonków. Po rozwodzie zabrać trzeba właśnie intercyzę lub w jej zastępstwie wyrok rozwodowy oraz dane nieruchomości czy lokalu. Przy egzekucji wskazać trzeba umowę będącą jej podstawą.

Do ustanowienia odrębnej własności lokalu należy pokazać odpisy z księgi wieczystej, podstawę nabycia, rzuty lokali, inwentaryzację, wypis z rejestru gruntów oraz wypis z kartoteki budynków i zaświadczenie o samodzielności lokali. Dla obciążenia nieruchomości służebnością wystarczą odpisy z księgi wieczystej, podstawa nabycia oraz wypis z rejestru gruntów oraz wypis z kartoteki budynków.