Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67
Przejdź do treści

Brak zasiłku pogrzebowego dla bezrobotnego

Zasiłek pogrzebowy to bardzo ważna pomoc w przypadku śmierci bliskiej osoby. Odchodząc już od sfery duchowej musimy organizować wiele rzeczy, a wszystko przecież ma swoje, nierzadko boleśnie wysokie, koszta. Szczególnie problematyczną może okazać się chwila, w której brak zatrudnienia sprawia, że obawiamy się następującej sytuacji – pomoc finansowa na zorganizowanie pochówku krewnego nie będzie nam przysługiwać. Czy tak właśnie będzie w takim wariancie zdarzeń?

Zasiłek pogrzebowy należy się na mocy ubezpieczenia rentowego. Prawa do niego mają emeryci i renciści, osoby uprawnione do świadczeń tego właśnie rodzaju, a także ci, którzy wprawdzie w dniu śmierci nie mieli ustalonego do nich prawa, ale spełniali nakładane przez obowiązujące przepisy prawne wymogi. Także krewny osoby pobierającej rentę lub emeryturę zostanie objęty zasiłkiem pogrzebowym. Z tego grona nie da się także wykluczyć tych osób, które pobierały świadczenia rehabilitacyjne, zasiłek chorobowy lub zasiłek macierzyński po ustaniu działania ubezpieczenia. Jak widać grono to można uznać na nasze szczęście za dosyć szerokie.

Każdy zmarły objęty ubezpieczeniem społecznym, rentą bądź emeryturą zostanie objęty zasiłkiem pogrzebowym. Będzie to dostępne nawet wówczas, gdy my sami nie posiadamy ważnych ubezpieczeń. Śmierć osoby, która nie była ubezpieczona również nie eliminuje nas całkowicie z prawa do wsparcia tego typu. Mamy możliwość ubiegania się o wypłatę tych pieniędzy, jeżeli osoba, która odeszła była naszym krewnym, a my sami posiadamy ubezpieczenie. To rozwiązuje ewentualne komplikacje w zdecydowanej większości przypadków.

Jakie dokumenty będą nam potrzebne do uzyskania zasiłku pogrzebowego? Wystarczą zaledwie trzy. Przedstawiamy rachunki za koszty pochowania naszego krewnego, potwierdzenie pokrewieństwa w postaci odpisu z aktu Urzędu Stanu Cywilnego, a także potwierdzenie naszego płatnika składek, które nie pozwoli podważyć tego, że byliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia rentowego.